Bylinky do kuchyne: Ako si ich dopestovať doma a využiť pri varení

by Redakcia
51 views

Bylinky do kuchyne nie sú len estetickým doplnkom interiéru, ale predovšetkým neoceniteľným pomocníkom pri každodennom varení. Vôňa čerstvo odtrhnutej bazalky či rozmarínu dokáže pozdvihnúť každé jedlo na novú úroveň. Okrem toho sú bylinky známe aj svojimi priaznivými účinkami na zdravie a môžu byť súčasťou domácej lekárničky. V tomto článku sa dozviete, ako si čerstvé bylinky do kuchyne vypestovať, aké druhy sa hodia aj ako liečivé bylinky do záhrady, a ktoré sú zároveň aj mrazuvzdorné bylinky, vhodné do našich klimatických podmienok.

Prečo pestovať bylinky priamo v kuchyni?

Pestovanie byliniek priamo v kuchyni má množstvo výhod. V prvom rade máte čerstvé bylinky do kuchyne vždy poruke. Nemusíte ich kupovať v supermarkete, kde často rýchlo vädnú, a navyše neviete, aké postreky boli pri ich pestovaní použité. Domáce bylinky sú čerstvé, ekologické a navyše vás ich pestovanie môže baviť a upokojiť.

Okrem kulinárskeho využitia majú bylinky do kuchyne aj aromaterapeutický účinok – ich vôňa osvieži priestor a pomáha vytvoriť príjemnú atmosféru. Niektoré druhy, ako napríklad mäta či levanduľa, dokonca odpudzujú hmyz.

Najobľúbenejšie kuchynské bylinky a ich použitie

Pestovanie byliniek do kuchyne je jednoduché, a mnohé z nich sú nenáročné na starostlivosť. Tu je prehľad najčastejšie používaných druhov, ktoré sa hodia aj ako bylinky do záhrady alebo liečivé bylinky do záhrady.

Bazalka

Bazalka je kráľovná medzi bylinkami. Miluje teplo a svetlo, preto sa jej výborne darí na slnečnom okennom parapete. Je výborná k paradajkám, do omáčok, pesta či šalátov.

Pažítka

Jedna z najľahšie pestovateľných byliniek. Má jemnú cibuľovú chuť a hodí sa do nátierok, polievok aj omelety.

Petržlenová vňať

Klasika slovenskej kuchyne. Obsahuje vitamíny A, C, K a železo. Výborne dopĺňa polievky, mäso či zemiaky.

Tymian

Nenáročná, no veľmi aromatická bylinka. Výborne chutí v pečených mäsách, strukovinových jedlách či zeleninových omáčkach. Patria medzi mrazuvzdorné bylinky, preto sa hodí aj na celoročné pestovanie vonku.

Rozmarín

Obľúbený najmä v stredomorskej kuchyni. Je to stále zelený krík, ktorý môžete pestovať aj ako okrasnú rastlinu. Je vhodný najmä k mäsu, pečeným zemiakom a na dochutenie olejov.

Oregano

Silne aromatická bylinka, ideálna do pizze, cestovín a talianskych omáčok. Môže sa pestovať ako liečivá bylinka do záhrady, pretože má antibakteriálne a protizápalové účinky.

Mäta

Vynikajúca do nápojov, dezertov alebo ako osvieženie do šalátov. Rýchlo sa rozrastá, preto ju pestujte v oddelenej nádobe. Pomáha pri trávení a osviežuje dych.

Pestovanie byliniek v interiéri

Aj keď máte k dispozícii len malý priestor, bylinky do kuchyne si môžete dopestovať priamo na parapete či kuchynskej poličke.

Svetlo

Bylinky potrebujú veľa svetla – ideálne 6 až 8 hodín denne. Najlepšie sa im darí na južnom alebo juhozápadnom okne. Ak nemáte dostatok prirodzeného svetla, pomôžte si LED pestovateľskými lampami.

Nádoby

Použite črepníky s dierkou na odtok vody. Dobrým riešením sú aj samozavlažovacie nádoby, ktoré udržiavajú pôdu rovnomerne vlhkú.

Substrát

Zvoľte vzdušný, výživný substrát určený pre bylinky. Môžete pridať aj perlit alebo piesok pre lepšiu priepustnosť.

Zalievanie

Bylinky do kuchyne zalievajte pravidelne, ale opatrne – prílišné premokrenie môže viesť k hnilobe koreňov. Zalievajte až vtedy, keď je vrchná vrstva pôdy suchá.

pestovanie byliniek

Praktické tipy na pestovanie byliniek v kuchyni

  • Vertikálne záhrady: Ušetríte miesto a vytvoríte zaujímavý zelený prvok.
  • Závesné kvetináče: Vhodné najmä tam, kde chýba priestor na parapete.
  • Kombinovanie byliniek: Niektoré druhy sa znášajú veľmi dobre – napríklad tymian s rozmarínom alebo bazalka s petržlenom.

Ako bylinky správne zbierať a skladovať

Zber

Bylinky zbierajte ráno, keď sú plné arómy. Nepretrhnite celý trs – oberajte len vrchné lístky, aby mohli ďalej rásť.

Sušenie

Bylinky môžete sušiť na vzduchu, v rúre alebo sušičke. Po vysušení ich skladujte v dobre uzatvárateľnej nádobe na tmavom a suchom mieste.

Mrazenie

Niektoré čerstvé bylinky do kuchyne, ako pažítka či petržlen, môžete nasekať a zamraziť v nádobkách alebo formách na ľad.

Bylinkové oleje a octy

Ochutené oleje s tymianom, rozmarínom alebo bazalkou sú nielen chutné, ale aj krásne na pohľad.

Bylinky do kuchyne a ich prepojenie so záhradou

Veľa byliniek do kuchyne sa dá pestovať aj vonku ako bylinky do záhrady. Napríklad mrazuvzdorné bylinky, ako tymian, šalvia či rozmarín, prežijú aj mierne zimy. Ich pestovanie v záhrade prináša výhody – silnejšiu arómu, väčší rast a prirodzený cyklus.

Liečivé bylinky do záhrady ako medovka, mäta či levanduľa sú skvelé nielen na čaj, ale aj ako okrasné rastliny. Ich vôňa láka opeľovače a odpudzuje škodcov.

 

Pestovanie byliniek do kuchyne nie je len módnym trendom, ale predovšetkým praktickým krokom k zdravšiemu a chutnejšiemu životnému štýlu. Či už sa rozhodnete pre bylinky do záhrady, alebo len čerstvé bylinky do kuchyne na parapete, získate nielen skvelé ingrediencie do jedál, ale aj malý kúsok prírody u vás doma.

Nezabudnite, že niektoré druhy sú aj liečivé bylinky do záhrady a viaceré patria medzi mrazuvzdorné bylinky, vďaka čomu si môžete vychutnať ich silu a chuť po celý rok. Skúste to aj vy – stačí pár črepníkov, trochu starostlivosti a výsledok vás určite poteší!

Related Posts

Leave a Comment