Myslíte si, že júl je v záhrade obdobím, kedy sa už len zbiera a nie sadí? Omyl! Hoci je vrchol leta, pôda má ideálnu teplotu na klíčenie a rast mladých rastlín. Ak vám po júnovej úrode zostali voľné záhony, rozhodne ich nenechávajte prázdne. Práve teraz je čas doplniť záhradu o nové plodiny. Otázka „čo sadiť v júli“ sa tak stáva aktuálnou nielen pre skúsených záhradkárov, ale aj pre začiatočníkov. V tomto článku sa dozviete, čo ešte sadiť v júli, akú zeleninu, bylinky a aké kvety sadiť v júli, aby ste si zabezpečili bohatú úrodu aj v druhej polovici sezóny.
Aké plodiny sadiť v júli?
Júl v záhrade ponúka množstvo možností, ako naplno využiť každý meter štvorcový úrodnej pôdy. Hoci mnoho plodín má vegetačné obdobie už za sebou, stále existuje veľké množstvo zeleniny, byliniek a dokonca aj kvetov, ktoré môžete vysadiť.
1. Listová zelenina – rýchla a nenáročná
Listová zelenina je ideálnou odpoveďou na otázku čo sadiť v júli. Je nenáročná, rýchlo rastie a pri správnej starostlivosti ju môžete zberať už za niekoľko týždňov.
- Šalát (hlávkový, listový, rímsky): V júli sa odporúča sadiť rýchlo rastúce odrody. Výsev je možné opakovať v 10-14 dňových intervaloch, aby ste si zabezpečili nepretržitú úrodu až do jesene.
- Špenát: Rýchly rast a odolnosť voči chladnejšiemu počasiu robí zo špenátu ideálneho kandidáta na júl v záhrade. Navyše je plný živín a vitamínov.
- Valeriánka poľná (poľný šalát): Je výborná na jesenný a predzimný zber. V júli ju možno siať priamo do pôdy.
2. Koreňová zelenina – zásoba na jeseň a zimu
Aj koreňová zelenina sa dá ešte vysievať. Ak neviete, čo ešte sadiť v júli, vyskúšajte tieto druhy:
- Reďkovka: Má veľmi krátku vegetačnú dobu (25–30 dní), vďaka čomu ju môžete siať aj viacnásobne. Je vhodná najmä na výsevy v druhej polovici júla.
- Mrkva (neskoré odrody): Ak ju vysadíte v prvej polovici júla, dorastie do zberu pred prvými mrazmi. Odporúča sa pravidelné zavlažovanie a riedenie.
- Červená repa: Siať ju môžete do konca júla. Obľubuje teplú pôdu a znesie aj chladnejšie počasie v jeseni.
3. Kapustoviny – ideálne pre jesenný zber
Kapustovité rastliny sú vhodné, ak hľadáte odpoveď na otázku čo ešte sadiť v júli, najmä ak preferujete plodiny vhodné na skladovanie alebo spracovanie.
- Kel a kapusta: Sadenice vysadené v júli dorastú do jesene. Zvoľte neskoré odrody vhodné na kvasenie alebo uskladnenie.
- Čínska kapusta a pak choi: Tieto druhy rastú veľmi rýchlo a výborne sa hodia na krátke pestovateľské obdobie v druhej polovici leta.
4. Strukoviny – druhá šanca pre fazuľu a hrach
- Fazuľa (kríčková): Má krátku vegetačnú dobu (cca 60 dní), preto sa jej výsev v prvej polovici júla oplatí.
- Hrach: Niektoré odrody hrachu môžete siať aj v júli, najmä tie s rýchlym rastom. Vhodné je vyberať si najmä cukrový hrach.
5. Bylinky – čerstvé chute až do jesene
Bylinky sú nenáročné a skvelo doplnia vašu kuchyňu. Ak premýšľate, čo ešte sadiť v júli, vsaďte na tieto aromatické rastliny:
- Kôpor: Klíči rýchlo a dá sa použiť čerstvý aj sušený. Výsev opakujte každé 2 týždne.
- Petržlen (vňaťový): Výborne znáša aj nižšie teploty, zber je možný ešte na jeseň.
- Koriander: Ideálny do teplejšej záhrady. Má krátky cyklus, takže ho ešte stihnete vysiať.
- Bazalka: V teplejších oblastiach Slovenska sa dá vysadiť aj v júli. Vyžaduje pravidelné zavlažovanie a teplé počasie.
6. Kvety – krása a úžitok zároveň
Nezabúdajme ani na kvety, ktoré nielen skrášlia vašu záhradu, ale často pomáhajú aj prilákať opeľovače alebo odpudzovať škodcov.
Ak vás zaujíma, aké kvety sadiť v júli, tu je niekoľko tipov:
- Letničky – nechtík, aksamietnica, cínia: Rýchlo klíčia a kvitnú ešte v tomto roku.
- Dvojročky – sirôtky, sedmokrásky, nezábudky: Výsev v júli zabezpečí krásny jarný kvitnúci efekt.
- Bylinkové kvety – levanduľa, borák, yzop: Okrem okrasnej funkcie majú aj praktické využitie v kuchyni alebo ako repelent proti škodcom.
Tipy pre úspešné sadenie v júli
- Pôda: Po zbere prvej úrody pôdu prekyprite, zbavte buriny a podľa potreby obohaťte kompostom alebo organickým hnojivom.
- Zavlažovanie: Júl v záhrade býva teplý a suchý. Nové výsevy chráňte pred vysychaním. Pravidelná zálievka je kľúčová.
- Zakrývanie výsevov: Použite tieniace siete alebo netkanú textíliu, ktorá ochráni mladé rastliny pred slnkom a vtákmi.
- Kombinovanie plodín: Striedajte druhy tak, aby ste predišli vyčerpaniu pôdy a škodcom. Napr. po cibuli sa hodí šalát, po hrášku zasa koreňová zelenina.
Najčastejšie chyby pri sadení v júli
- Nevhodný výber plodín: V júli už nie je vhodné sadiť druhy s dlhým vegetačným obdobím, ako sú tekvice, paprika či paradajky zo semena.
- Podcenenie zavlažovania: Sucho a horúčavy môžu klíčenie spomaliť alebo úplne zastaviť.
- Príliš hustý výsev: Prehustené porasty zle rastú a sú náchylné na choroby.
Aj keď sa zdá, že leto je už v plnom prúde a záhrada má svoje najlepšie dni za sebou, júl v záhrade ponúka ešte množstvo možností, ako si predĺžiť sezónu a doplniť zásoby čerstvej zeleniny či byliniek. Ak ste sa doteraz pýtali, čo sadiť v júli, veríme, že teraz máte jasnejšiu predstavu a množstvo inšpirácie. Čo ešte sadiť v júli? Pokojne experimentujte – záhrada vám to vráti krásnou úrodou. A nezabúdajte ani na to, aké kvety sadiť v júli – okrem úžitku prinesú aj radosť pre oči.
Extra tip na záver:
Ak máte skleník alebo fóliovník, môžete ho v júli využiť na výsevy druhov, ktoré potrebujú viac tepla – napríklad bazalku, rukolu alebo baby karotku. S príchodom jesene vám tak budú pokračovať v raste v chránenom prostredí.